Teka 024 – Błogosławiona Królowa Jadwiga 3 + 20

Błogosławiona Królowa Jadwiga

Dedykacja

Umiłowanemu Ojcu Świętemu

Janowi Pawłowi II,

Wielkiemu Czcicielowi

Błogosławionej Królowej Jadwigi

w 600 rocznicę

Wydziału Teologicznego

Od Wydawcy

Wspaniała postać Błogosławionej Królowej Jadwigi od dawna fascynuje liczne rzesze czcicieli – wyraża się to w kulcie je j Osoby nieustającym od 600 lat.

Wymowa Jej postaci bliska jest również człowiekowi współczesnemu. Obecnie największym Czcicielem Błogosławionej Królowej Jadwigi jest niewątpliwie Papież Jan Paweł II – to właśnie On od wielu już lat przybliża nam Jej Osobę i jej orędownictwu poleca losy nie tylko naszej Ojczyzny, ale także całej Europy.

Zamierzeniem niniejszej publikacji, również i naszej Fundacji, współpracującej z profesorem Ryszardem Natusiewiczem, jest przybliżenie tej polskiej Królowej poprzez lapidarne teksty oraz rysunki – po to, aby pobudzić każdego z nas do refleksji i modlitwy w intencji tych wartości duchowych których ona jest uosobieniem.

Anna Walentynowicz


Królestwa przeobraziła i zasłużyła sobie na miłość nie tytko u oddanych, ale po śmierci zyskała sobie wielką łaskę w niebie. Przyszłość nieomylnie głosiła, że z tamtego świata ratowała Polskę w nieszczęściach. Godna łask Bożych, dla potrzebujących niezwykle hojna, dla każdego uczynna, nieprzeciętna pośród niewiast, wolna od gniewu i nagłych porywów, nie miała nieprzyjaciół w działaniu.
… Sławna cudami przy swym grobie, sama była cudem pośród niewiast i królowych za swojego życia.

Adam Naramowski – historyk (w. XVIII).

Kiedy stał przy Krzyżu Czarnego Krucyfiksu Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział o Błogosławione Jadwidze: „tyś jeszcze nie okazała całej swej potęgi”. I dlatego trzeba, żeby tu przychodził każdy Polak, każda Polka po to żeby mógł doznać tej wielkiej potęgi łaskawości Boga, która udzielić się może i udziela przez wstawiennictwo tej wybranej, umiłowanej Błogosławionej.

Ks. Michał Jagosz (17 V 1995).

Na Wawelu jest Czarny Krucyfiks Jadwigi. Tu są jej relikwie. Tutaj człowiek uczy się, klęcząc przy tych prastarych i czcigodnych znakach, wpatrywania w Hostię, gdzie obecny Chrystus udziela naszej wierze dopełnienia, dzięki któremu tworzy się wspaniała synteza świętego życia. Dzięki niej zostajemy wierni Chrystusowi co do joty, ad litteram. Ale ta litera nas nie zabija, ponieważ żyje w nas miłość. Miłość, która jest mocniejsza niż śmierć i staje się motywem naszego nawet radykalnego życia i heroicznego świadectwa. ¯yje w nas Chrystus!

Bp Wacław Świerzawski (7 VII 1995).

Przez czystą królowej Jadwigi ofiarę, Polskę naszą złącz na nowo o Panie !

Litania Narodu Polskiego.

Jadwiga jest w sercu Polski. A Polska na każdym etapie swoich dziejów musi stwierdzać, że była i jest sobą w znacznej mierze przez Jadwigę. … Pragniemy, ażeby ludzie świeccy, skupiając się przy Jej postaci, znajdowali w Niej światło potrzebne do spełniania swoich obowiązków w duchu chrześcijańskiego powołania
świeckich.

Kard. Karol Wojtyła (11.V.1974).

Najbardziej wymownym z darów błogosławionej Jadwigi dla Pani Jasnogórskiej jest kielich, który nosi znamienny napis: Oby Najdostojniejsza Królowa Niebios była także Królową Polaków.

Kard. Stefan Wyszyński (16.XII.1968).

Błogosławiona Królowo, która w dziejach Polski zapisałaś się złotymi głoskami przez wiele swoich dzieł – polecamy twemu pośrednictwu wobec Najwyższej Mądrości jedno z nich, a mianowicie ufundowany przez Ciebie w Krakowie Wydział Teologiczny. … Prosimy Cię, błogosławiona Pani, ażeby w tej niestrudzonej posłudze nauki Wydział, którego ufundowaniu poświęciłaś swe serce i klejnoty, nie doznawał żadnej przeszkody …

Kard. Karol Wojtyła
(Modlitwa do Bł. Jadwigi Królowej
Fundatorki Krakowskiej „Alma Mater”).

Z niedokończonego dramatu „Hedvigis”
Scena z III aktu:

Angelus Nuntius: Bądź pozdrowiona Słowem Wiary

Hedrigis: Sam przyszedłeś do mnie. Anioł Boży,
Czy snu zwodnicze idą mary?

Angelus Nuntius: Niechaj się Twe serce nie trwoży,

Ty dla tej Polski będziesz perłą,

z dna wód świecącą jasno;
śnieżną lilią zakwitnie Twe berło
w snop skier, co nie zgasną.

Nie ludzie to, królewskie dziecię,

co Ciebie krzywdzić mieli;
Bóg dolę wszelką na tym świecie,

swym mieczem sądu dzieli.

Będziesz dla Polski złotą róża.

gwiazdą w szafirów skłonie;
łzy, co dziewczęce szczęście burzą.

we skarb zawreją łonie –

i za lat setki,
skoro już wymrą wszyscy dziś potomni,
jeszcze ten Naród w litości dla Ciebie
o tych łzach Twoich dziecka nie zapomni.

Stanisław Wyspiański

Ty, Najjaśniejsza Pani,
jesteś chwalą Krakowa, chlubą Polski, dumą twego ludu,

ponieważ okazałaś się dzielną, a serce twoje było pełne męstwa.

Dlatego, że umiłowałaś szlachetność,

przeto umocni Cię ręka Pan,

a będziesz błogosławioną na wieki.

Franciszek z Brzegu (r. 1426).

Nie udzielił Jej Bóg radości osobistego macierzyństwa, pozostawiła natomiast wspaniałe świadectwo macierzyństwa w stosunku do ludzi i ludów. To duchowe macierzyństwo rodziło się w głębiach Jej żywej wiary i miłości do Boga. Ukształtowała je w sobie, patrząc na wawelski wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa. Chrystus uczył ją, że duch macierzyństwa wyraża się poprzez miłość, która nie cofa się przed żadnym poświęceniem.

Karol Wojtyła (11 I 1974).

„Zmarła dziś (17 lipca 1399) w południe najjaśniejsza pani Jadwiga, królowa Polski i dziedziczka Węgier, niestrudzona szerzycielka chwały Bożej, obrończyni Kościoła, sługa sprawiedliwości, wzór wszelkich cnót, pokorna i łaskawa matka sierot, której podobnego człowieka nie widziano na całym obszarze”.

Kalendarz kapituły krakowskiej.

„Cóż to za pokorny gest, czego nie zna pycha,Nie chciała być potężną, wolała być łagodną. Nie tylko była pokorną dla dobrych, lecz i złym okazywała swą słodycz, Pełna życzliwości i wdzięku wszystkich traktowała jednakowo, nie kryła się w niej iskra nienawiści i gniewu, lecz była łagodna i cierpliwa, człowiekiem bez żółci”.

Epitafium (Sidus Polonorum).


Matko! Od sześciu wieków Twój Obraz na Jasnej Górze. …
Przybyłaś, aby połączyć epoki i serca ludzi odległych pokoleń.
A także z różnych narodów. Były to wszakże czasy
błogosławionej Jadwigi, królowej i matki narodów,.
Pomóż nam teraz po sześciuset latach znowu połączyć epoki.

Jan Paweł 11, 24 marca 1982 r.

Idąc śladami Błogosławionej Królowej Jadwigi po Krakowie…

Będzie to inna trasa, aniżeli ta którą przemierzają turyści odwiedzający prastary polski gród, miasto królów, siedzibę wielu uczonych, a nade wszystko metropolia, z której przed 19 laty wyjechał do Rzymu Kardynał Karol Wojtyła a obecnie Papież Jan Paweł II. W Jego życiu duchowym na uwagę zasługuje kult Czarnego Krucyfiksu w Katedrze Wawelskiej – klęczał przed nim wielokrotnie. Modliła się tam także Błogosławiona Królowa Jadwiga. Wędrując po Krakowie, posługując się słowami modlitwy Kardynała Wojtyły z 11.V. 1974 r. pragniemy przybliżyć tę tak aktualną i dziś – a przecież żyjącą 600 lat temu – osobę Królowej Jadwigi.

Błogosławiona Jadwiga wciąż spełnia swoje posłannictwo, ewangelizuje. Nie przestała tego czynić z chwilą śmierci, czyni to wciąż, zwłaszcza w naszej epoce (…). Różne są wymiary ewangelizacji. Jest wymiar saki,jaki był udziałem Bł. Królowej Jadwigi, Pani Wawelskiej, matki ludów”.

Posłużymy się teraz słowami, które napisały o swojej Patronce Siostry Służebnice Chrystusa Obecnego powstałe w 1990 roku, aby charyzmat Jadwigi przekazać dzisiejszemu światu. Krótkie życie błogosławionej Jadwigi (1374-1399), króla Polski z rodu Piastów i węgierskich Andegawenów, zaowocowało bogactwem zasług położonych dla Kościoła, Ojczyzny i kultury polskiej.

Wychowana na dworze budzińskim i wiedeńskim, Jadwiga jako dziesięcioletnie dziecko przyjęta koronę polską w katedrze na Wawelu 16 października 1384 roku. Dzięki jej małżeństwu, zawartemu półtora roku później z księciem litewskim Jagiełłą (18 lutego 1386), Litwa przyjęła chrzest i otworzyła podwoje Ewangelii. Królowa osobiście angażowała się w chrystianizację tych ziem, wyposażając świątynie, śląc haftowane przez siebie ornaty, troskliwie dobierając misjonarzy, fundując przy Uniwersytecie Karola w Pradze bursę dla studentów
z Litwy.

W celu przyspieszenia i ugruntowania ewangelizacji Polski, Litwy i Rusi uzyskała
wraz z królem Jagiełłą papieską zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego (1397) w Akademii Krakowskiej. Z zagranicy sprowadzała na swój dwór uczonych kapłanów-profesorów. Utrzymywała osoby studiujące, a na odnowienie Akademii przeznaczyła w testamencie wszystkie swe klejnoty.

Otaczała troską świątynie, a w szczególności kult Boga ukrytego w Eucharystii: w katedrze wawelskiej ustanowiła kolegium szesnastu psałterzystów oddających cześć. Bogu „nieustannie dniem i nocą”.

Jej dziełem było sprowadzenie do Polski zakonu Karmelitów i Benedyktynów Słowiańskich. Przyczyniła się do rozwoju języka polskiego, zlecając przekład dziel religijnych, które chciała czytać w tym języku. Była krzewicielką pokoju w swym otoczeniu i na scenie politycznej; między innymi prowadziła pertraktacje pokojowe z wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego.

Zmarła na gorączkę połogową w dwudziestym piątym roku życia (l 7 VII 1399). Współcześni Błogosławionej wymieniają takie jej cechy, jak gorliwość, roztropność, łagodność, pokorę, cierpliwość pośród trudnych doświadczeń, podkreślają niezwykłą urodę i szlachetność obyczajów. Jej miłosierdzie uwieczniły legendy”.

W kalendarzu kapituły krakowskiej (1399) czytamy: „Dziś w południe zmarła najjaśniejsza pani Jadwiga, królowa Polski i dziedziczka Węgier, niestrudzona szerzycielka chwały Bożej, obrończyni Kościoła, pokorna i łaskawa matka sierot, której podobnego człowieka nie widziano na całym okręgu świata.” Dlatego nasze pierwsze kroki kierujemy do katedry wawelskiej, gdzie są Jej relikwie i stajemy przy Krzyżu Czarnego Krucyfiksu, przed którym stanął Ojciec Światy Jan Paweł II w 1987 roku i powiedział o Błogosławionej Jadwidze: „tyś jeszcze nie okazała całej swej potęgi". I dlatego trzeba, żeby tu przychodził każdy Polak, każda Polka, po to żeby mógł doznać tej wielkiej potęgi łaskawości Boga, która udzielić się może i udziela przez wstawiennictwo tej wybranej, umiłowanej Błogosławionej – namawiał Postulator Jej procesu Ks. Michał Jagosz (17 V 1995).

Przychodzimy więc do Katedry Wawelskiej, aby jak gen. Józef Haller prosić: Królowo Jadwigo – módl się za nami i przez powtarzanie słów tej litanii zadumać się nad wielkością Błogosławionej Królowej. Stanisław ze Skarbimierza, spowiednik królowej i późniejszy rektor odnowionej Akademii Krakowskiej tuż przed jej śmiercią prosi Boga: (Soliloqium de transitu Hedvigis Reginae Poloniae) „Jeśli chcesz, aby umarła ta królewska latorośl, ze świętej rodziny pochodząca, przesławna królowa Jadwiga, matka ubogich, ucieczka nieszczęśliwych, obrończyni sierot, ostoja słabych, orędowniczka wszystkich poddanych, ozdoba Kościoła, klejnot świątyni, purpura jej ścian,podpora ołtarzy to niech się stanie wola Twoja. .. .Panem jesteś i któż sprzeciwi się Tobie? Jednakże – daj zbawczą radę, aby nie zamykały się usta chwalące Ciebie …

Wchodzimy do katedry wawelskiej i „zdajemy sobie sprawę, że wejść do niej nie można bez wzruszenia … bez drżenia wewnętrznego, bez lęku, bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb, ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każdy dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów” – mówił Karol Wojtyła (8 III 1964) w czasie swojego ingresu i dalej: „… Jeszcze bym w jednym miejscu powinien przystanąć – przystanąłem – królowa Jadwiga. Wielkie nasze pragnienie, wielka nasza nadzieja – przeszłość, która tak dziwnie idzie z naszą teraźniejszością.

W tej katedrze Jan Paweł II odprawił 8 VI 1979 roku pierwszą Mszę świętą o Błogosławionej Jadwidze Królowej i tak modlił się (Modlitwa nad darami): „Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy świadomi Twojej obecności jaśnieli świętą i czynną miłością.

Uczymy się od Błogosławionej Jadwigi tej miłości. „Wiemy, że była człowiekiem modlitwy niosącym ciężar wielorakich zadań. Jej czyny to działania osoby zatopionej w Bogu. Ich program odczytywała w czasie długich chwil modlitwy u stóp Czarnego Krucyfiksu wawelskiego.

Ukrzyżowany Chrystus, w którego się wpatrywała, miał do Niej powiedzieć: fac quod vides (czyń co widzisz). Miłość do Ukrzyżowanego i miłość krzyża, który tak często był jej udziałem, stała się nie tylko źródłem ducha ofiary i uległości, od których zawisły losy narodów, ale była też źródłem ducha syntezy. Przede wszystkim dokonała Jadwiga trudnego scalenia życia modlitwy i czynu. Tę jedność ewangelicznej Marii i Marty miał symbolizować emblemat, którym się posługiwała, będący plecionką z gotyckich liter „mm”.

Duch syntezy wyraził się też w dostrzeżeniu przez Nią potrzeby wiary oświeconej wiedzą. Urzeczywistnieniu tej idei miał służyć właśnie Wydział Teologiczny. Znane są jej zabiegi o jedność narodów i jedność chrześcijaństwa: to właśnie dla celów ekumenicznych, sprowadziła do Polski Benedyktynów Słowiańskich. Troszczyła się o potrzeby duchowe i materialne, o narody i jednostki, o Kościół i państwo, o profesorów i nędzarzy. Jej życie mistyczne, apostolskie, małżeńskie i dworskie tworzyło harmonijną jedność budzącą podziw u ludzi wszystkich epok.

Błogosławiona Jadwiga stanowi dla współczesnych pociągający wzór świeckiej świętej, kobiety o rozległych horyzontach, nacechowanej bogactwem natury – i łaski, harmonią dobra i piękna, mądrości i miłosierdzia.”

Błogosławiona Jadwiga jest patronką Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, erygowanej 8 grudnia 1981 roku przez Jana Pawła II na fundamencie powołanego przez nią Wydziału Teologicznego.

I dlatego wędrując po mieście dłużej zatrzymamy się u korzeni tego Wydziału, który 11 stycznia obchodził 600-lecie swojego erygowania. Tak mówił 10 lat temu Wielki Kanclerz Akademii Kardynał Franciszek (11 I 1987): „Służba teologii jest służbą Ewangelii. Zatroszczyła się Błogosławiona Jadwiga Królowa o Ewangelię na polskiej ziemi. I zatroszczyła się także o Ewangelię na Ziemi litewskiej i do jej chwały należy, że mogła Chrystusowi Królowi oddać zewangelizowany naród litewski.

Pragnąc rozpocząć nowy rozdział kultu Błogosławionej Jadwigi z radością widzę was. Wspólnoto Akademicka Papieskiej Akademii Teologicznej krakowskiej. Z radością przyjmujemy na siebie świadomie odpowiedzialność za cześć, miłość matki polskich teologów i polskich studentów teologii.”

Tymi słowami ułożonymi przez Kardynała Karola Wojtyłę modli się do dziś Wydział Teologiczny: „Błogosławiona Królowo, któraś w dziejach Polski zapisała się złotymi głoskami przez wiele swoich dzieł – polecamy twemu pośrednictwu wobec Najwyższej Mądrości jedno z nich, a mianowicie ufundowany przez Ciebie w Krakowie Wydział Teologiczny. … Prosimy Cię, błogosławiona Pani, ażeby w tej niestrudzonej posłudze nauki Wydział, którego ufundowaniu poświęciłaś swe serce i klejnoty, nie doznawał żadnej przeszkody …

Każdy kamień, każda budowla może snuć nasze refleksje o tej, która „zasłużyła sobie na miłość nie tylko – u poddanych, ale po śmierci zyskała sobie wielką łaskę w niebie Przyszłość nieomylnie głosiła, że z tamtego świata ratowała Polskę w nieszczęściach. Godna łask Bożych, dla potrzebujących niezwykle hojna, dla każdego uczynna nieprzeciętna pośród niewiast, wolna od gniewu i nagłych porywów, nie miała nieprzyjaciół w działaniu.. … Sławna cudami przy swym grobie, sama była cudem pośród niewiast i królowych za swojego życia.” (Adam Naramowski – historyk z XVIII w.)

Wędrowanie nasze zakończymy w parafii Błogosławionej Jadwigi Królowej, położonej na północno-zachodnim krańcu Krakowa. Projekt świątyni wykonali architekci: Romuald Loegler i Jacek Czekaj. W głównym ołtarzu umieszczone zostały – relikwie Patronki parafii. Wystrój wnętrza wzbogaciły dzieła krakowskiego rzeźbiarza Macieja Zychowicza – duży krucyfiks wzorowany na wawelskim Czarnym Krucyfiksie, oraz figura Królowej Jadwigi.

Autorami rysunków zamieszczonych w niniejszej publikacji są: Ryszard Natusiewicz – profesor na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz członkowie Koła Naukowego Rysowników Architektury Politechniki Wrocławskiej: Tomasz Cempa, Maja Dehnel, Małgorzata Klimek i Małgorzata Konopacka.


Spis ilustracji

WZGÓRZE WAWELSKIE – Katedra

  • 1.    Drzwi Kazimierzowskie wiodące do Katedry (koniec XIV w.)
  • 2.    Nagrobek Królowej Jadwigi, dzieło rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego (1902) i szczegóły I
  • 3.    Nagrobek Królowej Jadwigi, dzieło rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego (1902) i szczegóły II
  • 4.    Nagrobek Królowej Jadwigi, dzieło rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego (1902) i szczegóły III (rys. M.Konopacka)
  • 5.    Nagrobek Królowej Jadwigi, dzieło rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego (1902) i szczegóły IV (rys. M.Konopacka)
  • 6.    Relikwiarz z insygniami Królowej Jadwigi: drewniane berło, wydobyte z grobowca Królowej w 1949 r. (rys. M.Cempa)
  • 7.    Relikwiarz z insygniami Królowej Jadwigi: drewniane jabłko (niegdyś pozłacane), wydobyte z grobowca Królowej w 1949 r. (rys. M.Cempa)
  • 8. Ołtarz z czarnym krucyfiksem – Czarnym Chrystusem (XIV w.); w ołtarzu trumienka z brązu z relikwiami bł. Królowej Jadwigi I
  • 9. Ołtarz z czarnym krucyfiksem – Czarnym Chrystusem (XIV w.); w ołtarzu trumienka z brązu z relikwiami bł. Królowej Jadwigi II
  • 10. Ołtarz z czarnym krucyfiksem – Czarnym Chrystusem (XIV w.); w ołtarzu trumienka z brązu z relikwiami bł. Królowej Jadwigi III
  • 11.    Trumienka z brązu z relikwiami Królowej Jadwigi, dzieło arch. Witolda Korskiego (ok. 1987)
  • 12.    Trumienka z brązu z relikwiami Królowej Jadwigi, dzieło arch. Witolda Korskiego, szczegół rzeźbiarski (ok. 1987)
  • 13.    Skrzyneczka z kości słoniowej ze scenami turniejów rycerskich (I poł. XIV w.) – Muzeum Katedralne (rys. M.Dehnel)
  • 14.    Nagrobek Władysława Jagiełły (2 ćwierć XV w.) I
  • 15.    Nagrobek Władysława Jagiełły (2 ćwierć XV w.) II
  • 16.    Nagrobek Władysława Jagiełły (2 ćwierć XV w.) III (rys. M.Cempa)
  • 17.    Nagrobek Władysława Jagiełły, szczegóły rzeźbiarskie I brak
  • 18.    Nagrobek Władysława Jagiełły, szczegóły rzeźbiarskie II
  • 19.    Nagrobek Władysława Jagiełły, szczegóły rzeźbiarskie III (rys. M.Klimek)
  • 20.    Nagrobek Władysława Jagiełły, szczegóły rzeźbiarskie IV (rys. M.Konopacka)
  • 21.    Nagrobek Władysława Jagiełły, szczegóły rzeźbiarskie V (rys. M.Klimek)

WZGÓRZE WAWELSKIE – Zamek Królewski

  • 22.    Zamek Królewski, wnętrze, Sala Kazimierzowska I
  • 23.    Zamek Królewski, wnętrze, Sala Kazimierzowska II (rys. T.Cempa)
  • 24.    Zamek Królewski, wnętrze, Sala Kazimierzowska, portal wiodący do sali Jadwigi i Jagiełły (rys. M.Klimek)
  • 25.    Sala Jadwigi i Jagiełły z ekspozycją Szczerbca I
  • 26.    Sala Jadwigi i Jagiełły z ekspozycją Szczerbca II (rys. M.Klimek)
  • 27.    Sala Jadwigi i Jagiełły z ekspozycją Szczerbca, szczegół kolumny (rys. M.Dehnel)
  • 28.    Zamek Królewski, fragment narożnika z Kurzą Stopką I
  • 29.    Zamek Królewski, fragment narożnika z Kurzą Stopką II
  • 30.    Zamek Królewski, fragment narożnika z Kurzą Stopką III
  • 31.    Widok zamku od wschodu

KRAKÓW

  • 32.    Kościół Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu (1241-1249) fundacji ks. Bolesława Wstydliwego, widok od zachodu
  • 33.    Kościół Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu (1241-1249) fundacji ks. Bolesława Wstydliwego, wnętrze refektarza
  • 34,35.    Dom Długosza, fragment przy ul. Podzamcze z płytą fundacyjną ze zburzonego domu Psałterzystów, ufundowanego na Wawelu przez Jana Długosza
  • 36.    Collegium Maius z wykuszem przy ul. Jagiellońskiej, widok od południa
  • 37-41.    Collegium Maius, dziedziniec, krużganki i fragmenty architektoniczne (przełom XV i XVI w.) I-V
  • 42.    Collegium Maius, wnętrze, Aula Jagiellońska i szczegóły architektoniczne I
  • 43.    Collegium Maius, wnętrze, Aula Jagiellońska i szczegóły architektoniczne II (rys. M.Klimek)
  • 44.    Collegium Maius, wnętrze, Aula Jagiellońska i szczegóły architektoniczne III (rys. M.Konopacka)
  • 45.    Collegium Maius, wnętrze, Aula Jagiellońska i szczegóły architektoniczne IV (rys. T.Cempa)
  • 46.    Collegium Maius, eksponaty Muzeum Jagiellońskiego – najstarszy zachowany w kamieniu herb uczelni (bez korony)
  • 47.    Collegium Maius, eksponaty Muzeum Jagiellońskiego – berło rektorskie (rys. M.Dehnel)
  • 48.    Collegium Novum na Plantach, widok od północy
  • 49.    Kościół Karmelitów na Piasku pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny i jego fragment architektoniczny I
  • 50.    Kościół Karmelitów na Piasku pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny i jego fragment architektoniczny II
  • 51.    Kościół Karmelitów na Piasku pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny i jego fragment architektoniczny III
  • 52.    Pomnik Jadwigi i Jagiełły na Plantach, dzieło rzeźbiarza Oskara Sosnowskiego (ok. 1886)
  • 53.    Pomnik Jadwigi i Jagiełły na Plantach, dzieło rzeźbiarza Oskara Sosnowskiego (ok. 1886), szczegół rzeźbiarski
  • 54.    Kościół parafialny na Krowodrzy (ul. Łokietka 60) p.w. Bł. Królowej Jadwigi, dzieło arch arch. Romualda Loeglera i Jacka Czekają (1979-1990), widok od wschodu I
  • 55.    Kościół parafialny na Krowodrzy (ul. Łokietka 60) p.w. Bł. Królowej Jadwigi, dzieło arch arch. Romualda Loeglera i Jacka Czekają (1979-1990), widok od wschodu II
  • 56.    Kościół p.w. Błogosławionej Królowej Jadwigi, wnętrze, ołtarz główny z relikwiami błogosławionej
  • 57.    Figura Błogosławionej Jadwigi, dzieło rzeźbiarza Macieja Zychowicza
  • 58.    Figura Błogosławionej Jadwigi i szczegół, dzieło rzeźbiarza Macieja Zychowicza I brak
  • 59.    Figura Błogosławionej Jadwigi i szczegół, dzieło rzeźbiarza Macieja Zychowicza II brak
  • 60.    Figura Błogosławionej Jadwigi ustawiona przy północnej fasadzie

Stan: nakład wyczerpany
ISBN: 83-865330-67-6

Rok: 1997
Pozycja wydawnicza:
Numer: 24
Typ: Teka
03 *04 *05 *06 *07 *13 *14 **16 *17 *19 *20 *21 *23 *24 *26 *27 *30 *33 *34 *35 *36 **37 *38 *40 *41 *42 *43 *44 *45 *46 *47 *48 **50 *51 *52 *58 **59 **60 **