Моравска Србија

Z Europa Środkowa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Notka

Serbia Morawska (serb. Moravská Srbija / Моравска Србија, tur. Sırbistan Prensliği), ze względu na związek z rzeką Morawą, było najważniejszym z państw serbskich, które powstały po upadku carstwa serbskiego w 1371 r. Stworzenie tego państwa wiąże się z księciem Lazarem Hrebeljanovićiem, który walczył i zginął w bitwie o Kosowo (1389)[1] o tak zwane królestwo Knez Lazar.

Historia

Serbia księcia Lazara, położona nad Moravą.

Konsolidacja

Lazar opuścił Prizren na początku 1370 roku i poświęcił się umocnieniu swojej władzy w północnych regionach Serbii wokół swojego dworu w Kruševacu. Chociaż był zaangażowany jako wasal Stefana Uroša V, w 1371 roku odmówił udziału w bitwie nad Maricą, w której większość serbskiej armii cesarskiej została zniszczona przez siły Imperium Osmańskiego.[2] Niedługo potem zmarł Stefan Uroš V. Był ostatnim z cesarzy Niemenjić. Dzięki połączeniu dyplomacji, działań wojskowych, sojuszy i rodziny Lazar wyłonił się z wynikającej z niego próżni władzy jako najpotężniejszy serbski szlachcic, który nie służył Turkom.[3] Dynastyczną legitymację uzyskał poślubiając Milicę Nemanjić, mimo że zachował jedynie tytuł knezia mniejszego, użył jednak cesarskiego imienia „Stefan”, a także autokracji.

Lazar poświęcił się wzmocnieniu państwa serbskiego, wiedząc, że w końcu będzie musiał stawić czoła zagrożeniu osmańskiemu. Jako władca zjednoczył większość Serbii i zdołał pozyskać lojalność większości Serbów. W 1377 r. przyznał tytuł „Króla Serbów” królowi Tvrtko I z Bośni, który miał więcej powiązań z Nemanjićiami niż on sam[3]. W następnym roku Lazar został koronowany na „Władcę Serbów i Dunaju, Stefan Książę Lazar, autokrata wszystkich Serbów”.[4] Jego pierwszą ważną akcją wojskową była bitwa nad rzeką Dubrawnicą, w której jego wojska odniosły zwycięstwo nad armią osmańską w południowej Serbii. Nie odnotowano żadnych nowych działań wojennych aż do bitwy pod Pločnikiem (1386), gdzie to Lazar zdołał zniszczyć armię osmańską i zmusić ją do wycofania się do Niszu.[5] Serbskie wojska również wzięły udział w bitwie pod Bilećią (1388), gdzie odniosły kolejne zwycięstwo nad Turkami.[4]

Zniknięcie

Lazar zginął podczas decydującej bitwy o Kosowo w 1389 r. wraz z większością elity politycznej Serbii. Po jego śmierci jego syn Stefan Lazarević został księciem Serbii w 1389 roku. Natychmiast po bitwie o Kosowo król Węgier Zygmunt zaatakował Serbię z północy i zdewastował ją. Król Stefan, sfrustrowany atakiem Węgrów, nie mogąc walczyć na dwóch frontach, został wasalem osmańskiego wasala[6], uczestnicząc jako wasal osmański w bitwie pod Karanovasą w 1394 roku, bitwie o Rowinie w 1395 roku, bitwie pod Nikopolis w 1396 i bitwie pod Ankarą w 1402 r. Został despotą Serbii w 1402 r., a w 1403 r. ogłosił Belgrad stolicą swojego nowego państwa, znanego jako Despotat Serbii, i który zakończył okres Serbii Morawskiej.

Władcy

Zobacz także

Przypisy

  1. Encyclopedia Britannica. Battle of Kosovo.
  2. The Late Medieval Balkans: a critical survey from the late twelfth century to the Ottoman . John Van Antwerp. University of Michigan, 1994. s. 379. ISBN 0-472-08260-4.
  3. 3,0 3,1 Serbian Unity Congress. Lazar Hrebeljanovic (1371-1389).
  4. 4,0 4,1 Serbian Unity Congress. Serbian Medieval History.
  5. Evans, Arthur. Through Bosnia and the Herzegóvina on Foot During the Insurrection, (Longmans, Green and Co, 1877), lxiv.
  6. Blago Fund. Stefan Lazarevic, Prince (1389 - 1402). Zarchiwizowane (2017-03-08) na Wayback Machine

Linki zewnętrzne

Кнежевина Моравска Србија
Kneževina Moravska Srbija
Księstwo Morawskiej Serbii
Моравска Србија (mac.)
Sırbistan Prensliği (Orta Çağ) (tur.)
Wasalne państwo Imperium Osmańskiego (1389–1402)
1371–1402
1371 — 1402
Flag of Moravian Serbia.svg

Lazarević flag.png
Hrebeljanović Coat of arms.svg
Góra: Sztandar herbowy
Dół: Sztandar wojskowy w wojnach osmańskich
Herb dynastii Lazarevićiów
Moravian Serbia.png
Morawska Serbia w drugiej połowie XIV wieku
Stolica Kruševac
Język/i codz. serbski
Religia Serbski Kościół Prawosławny
Mieszkaniec Serbka, Serb
Władza Monarchy
Książę (Kniaź)
1371–1389 Lazar Hrebeljanović
1389–1402 Stefan Lazarević
Historia średniowiecze
• 1371 utworzone przez
Lazara Hrebeljanovićia
• 1402 zwasalizowane przez Imperium Osmańskie
Waluta perpera
Wcześniej Później
Flag of the Serbian Empire, reconstruction.svg Carstwo Serbskie
Despotat Serbii Coat of arms of the Serbian Despotate.svg
Dzisiaj Flag of Serbia.svg Serbia
Flag of Kosovo.svg Kosowo