Dieta

Z Europa Środkowa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Notka

W polityce dieta jest formalnym zgromadzeniem obradującym. Termin ten jest używany historycznie w przypadku zgromadzeń obrad, takich jak niemiecka Cesarska Dieta (zgromadzenie ogólne cesarskich stanów Świętego Cesarstwa Rzymskiego), a także określenie współczesnych organów ustawodawczych niektórych krajów i państw, takich jak Narodowa Dieta Japonia lub niemiecki Bundestag, Federalna Dieta.

Etymologia

Termin (również w sensie żywieniowym) może pochodzić od średniowiecznej diety łacińskiej, co oznacza zarówno „zgromadzenie parlamentarne”, jak i „dzienną dietę”, z wcześniejszej łacińskiej diaety przepisującej klasyczną grecką δίαιτα diaita, co oznacza „sposób życia”, a zatem także „dieta”, „regularna (codzienna) praca”. potrzebne źródło

W alternatywnym ujęciu dieta oznacza „ludzie” (por. diot[a] w starogórnoniemieckim). Słowo to jest spokrewnione z innymi słowami germańskimi, takimi jak Deutsch, Dutch i Diets (stare holenderskie słowo odnoszące się do ludzi z krajów niskich lub ich języka). Dieta jest dorocznym spotkaniem ludzi, tradycją germańską.

Dzięki fałszywej etymologii, odzwierciedlonej w zmianie pisowni zastępującej ae z e, słowo „dieta” zaczęło być kojarzone z łacińskimi słowami „data”. Został on użyty w Europie po upadku Cesarstwa Rzymskiego w znaczeniu „zgromadzenia”, ponieważ jest używany do codziennej pracy zgromadzenia lub w danym dniu, a tym samym do samego zgromadzenia[1] Związek z dies znajduje odzwierciedlenie w używaniu w języku niemieckim Tagung (spotkanie) i -tag (nie tylko oznacza „dzień”, jak w Montag – poniedziałek – ale także „parlament”, „rada” lub inna izba prawnicza, jak w Bundestagu lub Reichstagu).potrzebne źródło

Historyczne zastosowania

W tym sensie zwykle odnosi się do zgromadzeń diety cesarskiej Świętego Cesarstwa Rzymskiego:

Po drugim pokoju toruńskim w 1466 r. Pruska dieta (Landtag) odbyła się na ziemiach Prus Królewskich, prowincji polskiej w osobistej jedności z królem Polski.

Chorwackie słowo dla zgromadzenia ustawodawczego to sabor (od czasownika sabrati se\\, „gromadzić”); w kontekstach historycznych często tłumaczy się je na „dietę”, jak w „Diecie Dalmacji” (Dalmatinski sabor), „chorwackiej diety” (Hrvatski sabor), „węgiersko-chorwackiej diety” (Ugarsko-hrvatski sabor) lub Dieta Bośni („Bosansko-hercegovački sabor”).

Dieta węgierska, zwyczajowo zwoływana co trzy lata w Székesfehérvár, Buda lub Pressburg, przed rewolucją 1848 r. Była również nazywana „Diéta” w imperium Habsburgów.

Riksdag z majątku był dietą czterech domen Szwecji, od XV wieku do 1866 roku. Dieta fińska była następcą Riksdagu z domeny w Wielkim Księstwie Finlandii od 1809 do 1906 roku.

Ustawodawcą szwajcarskim był Tagatzung (fr. Diète), zanim Zgromadzenie Federalne zastąpiło go w połowie XIX wieku.

Bieżące zastosowanie

  • Dieta narodowa Japonii, organ ustawodawczy tego kraju
  • Niektóre uniwersytety w Wielkiej Brytanii i Indiach określają okres formalnego egzaminu i zakończenie semestru akademickiego jako „dietę egzaminacyjną”.

Zobacz także

Przypisy

Linki zewnętrzne