Országh Mihály

Z Europa Środkowa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ősei Jego przodkowie pochodzili z rodzaju Gutkeled

Országh Mihály de Guthi (pol. Michał Országh de Guti) (* ok.1410, † 1484), węgierski szlachcic, főkincstartó, królewski odźwierny, palatyn za panowania króla Węgier Macieja Korwina.

Życiorys

Pochodził z rodu Szabolcs, jednego z najbiedniejszych rodów rodu klanu Gutkeled, (gałąź Farkas). Syn Gáspára i Katalin Parlagi; miał dwóch braci: Janaskarbnika królewskiego i młodszego brata. Jego pierwszą żoną była Barbara Rozgonyi, a drugą była Jakcs Anna de Kusal. Miał czterech synów i cztery córki. Dzięki swojemu pierwszemu małżeństwu wstąpił w szeregi baronów

Karierę polityczną rozpoczął na dworze króla Zygmunta Luksemburga. W latach 1430–38 był világos zamku Valvár i ispánem komitatu Zaránd. W 1433 r. został mianowany kamarás i odtąd pełnił ważną funkcję państwową. Jako członek świty króla był w 1433 r. Rzymie. W latach 1436–38, a następnie w latach 1440–53 był mistrzem skarbu. W 1436 r. otrzymał majątki Csejte i Jókő. W latach 1436–37 był sędzią Kumanów, a w 1437 r. był ispánem komitatów: Arad i Csongrád.

Po śmierci cesarza Alberta Habsburga (1439) był jednym z arystokratów, którzy w 1440 r. poparli wybór Władysława Jagiellończyka na króla jako Ulászló I i był członkiem delegacji, która przekazała ten fakt polskiemu władcy. W latach 1441–1445 był ispánem komitatu Sopron. Po śmierci króla Władysława w 1444 r., w latach 1448–58 był jednym z siedmiu naczelnych dowódców narodowych. Pełniąc tę ​​funkcję, pod rządami Hunyadi JánosJana Hunyadiego]] (1446–52) bronił Doliny Wagu: był zmuszony rozmieścić własną armię przeciwko czeskiemu przywódcy najemników Giskra JánosJanowi Giskrze]] i wielu innym morawskim i austriackim szlachcicom, którzy stale najeżdżali jego posiadłości. Od 1454 r. był odźwiernym króla Władysława V, a od 1457 r. był ispánem komitatu Bars.

Mówi się, że Michał z tego kraju, człowiek uważany za mądrego ze względu na swoją niezwykłą mądrość i bogactwo doświadczenia, świadczył nie tylko w swoim sercu, ale także w ustach: Kogo widzi, gdy jest koronowany Świętą Koroną, czcij go, uważaj za świętego króla i czcij go, jeśli ma wołu .

Antonio Bonfini: A magyar történelem tizedei[1]

Od 1458 r. był stronnikiem Michał Szilágyi, a następnie młodego Macieja. W 1458 r. przejął urząd po odwołanym palatynie Władysławie Garai, sprawując go do swojej śmierci. Brał udział w mediacjach między stronnikami Fryderyka, zwłaszcza między Michałem V Újlakim a królem Maciejem. Towarzyszył królowi Maciejowi we wszystkich jego głównych kampaniach. W 1461 r. wspierał armią 5000 ludzi księcia Austrii Alberta VI w walce z bratem, cesarzem. W 1466 roku brał udział w kampanii na Morawach. W 1467 r. był przywódcą armii, która pokonała powstanie Siedmiogrodu przeciwko Maciejowi, a 10 lat później walczył przy oblężeniu Szabács. Za swoje usługi otrzymał ogromne majątki od króal Macieja.

Z jego wspomnień János Thuróczi napisał swoją kronikę.

Przypisy

Źródła

  • Markó László: A magyar állam főméltóságai Szent Istvántól napjainkig. 2., bőv., jav. kiadás. Bp. 2006.
  • C. Tóth Norbert: Nádorváltás 1458-ban - Mátyás király első országgyűlésének időpontja. Turul 84/3, 98-101.

Więcej informacji

Országh Mihály (węg.)
Michał Országh (pol.)
Palatyn Królestwa Węgier
Herb Országh Mihály.png
Herb Michała Országha
Palatyn Królestwa Węgier
Okres 1458
1484
Poprzednik Garai László
Następca Szapolyai Imre
Dane biograficzne
Klan Gutkeled
Ród Szabolcs
Rodzina Országh
Pochodzenie węgierskie
Państwo Królestwo Węgier
Wyznanie {{{wyznanie}}}
Urodziny 1410
Śmierć 1484
Ojciec Országh Gáspár de Guthi
Matka Parlagi Katalin
Rodzeństwo János, brat Nn
żona Rozgonyi Borbála
żona Jakcs Anna de Kusai
Dzieci czterech synów i cztery córki