Osztrák–magyar háború (1477–1488)

Z Europa Środkowa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojna austriacko-węgierska była konfliktem zbrojnym między Królestwem Węgier pod rządami Macieja Korwina a arcyksięstwem austriackim Habsburgów pod panowaniem Fryderyka V (również cesarz rzymski jako Fryderyk III). Wojna trwała od 1477 do 1488 roku i przyniosła Maciejowi znaczne zyski, które upokorzyły Fryderyka, ale które zostały odwrócone po nagłej śmierci Macieja w 1490 roku.

Konflikt

Austriackie ziemie Fryderyka III w 1477 roku

Maciej i Fryderyk III/V byli rywalami sięgającymi aż do sukcesji Macieja jako króla Węgier w 1458 roku po wczesnej śmierci Fryderyka Habsburga, kuzyna króla Władysława Pogrobowca. W tym czasie Fryderyk posiadał Świętą Koronę Węgier i sam był kandydatem na króla Węgier.[1] Maciej, wspierany przez czeskiego króla Jerzego z Podiebradów, którego córkę Katarzynę (1449–1464) poślubił w 1461 r., ostatecznie zwyciężył: obaj rywale rozstrzygnęli spory w 1463 r. na mocy traktatu z Wiener Neustadt, w którym Fryderyk uznał Macieja faktycznym królem Węgier i zwrócił mu Świętą Koronę za ciężki okup.

Za zgodą papieża Pawła II w 1468 roku Maciej najechał Morawy, pod pretekstem ochrony katolicyzmu przed ruchem husyckim, wszczynając wojnę czeską ze swoim byłym sojusznikiem teściem Jerzym. Witany przez niemiecką szlachtę na Śląsku i Łużycach oraz katolickich Czechów na Morawach[2] Maciej przejął te ziemie dla siebie i w 1469 r. w Ołomuńcu ogłosił się królem czeskim. Nigdy jednak nie udało się zdobyć stolicy Pragi, jednak wojna Macieja ciągnęła się z następcą Podiebrada, polskim księciem Władysławem Jagiellończykiem, dopóki ten ostatni nie uznał zdobyczy Macieja w traktacie brneńskim z 1478 roku.

Cesarz Fryderyk, tkwiąc jednocześnie w rywalizacji francusko-habsburskiej o sukcesję burgundzką z królem Francji Ludwikiem XI, początkowo wspierał Macieja przeciwko husytom w wojnie czeskiej. Jednak niewiele wnosząc, Fryderyk wkrótce odwrócił swoje postępowanie i zawarł sojusz z następcą Poděbrada Władysławem, którego związał z Królestwem Czech w 1477 roku. Rozgniewany tym działaniem i przypominając poprzednie uderzenia, Maciej przystąpił do nalegania na pokój z Władysławem i najechał austriackie ziemie Fryderyka.

Bitwy

Wojny Macieja Korwina, w tym oblężenia Austrii i Czech

Zawierając porozumienie pokojowe z królem Władysławem w 1478 roku, Maciej mógł skoncentrować się na swojej austriackiej kampanii przeciwko Fryderykowi. Niektóre z najbardziej znaczących bitew wojny austriacko-węgierskiej obejmują:

Cesarzowi Fryderykowi nie udało się uzyskać pomocy od elektorów i państw cesarskich. W 1483 roku musiał opuścić swoją rezydencję Hofburg w Wiedniu i uciekł do Wiener Neustadt, gdzie również był oblegany przez wojska Macieja przez 18 miesięcy, aż do zdobycia twierdzy w 1487 roku. Upokorzony Fryderyk uciekł do Grazu, a później do Linzu w Górnej Austria.

Habsburgowie − choć potężna siła dotycząca polityki małżeńskiej − byli stosunkowo słabi, jeśli chodzi o sprawy wojenne. Mieli niewiele zasobów, które mogliby wykorzystać w walce z węgierską Czarną Armią, wczesną siłą najemną pod dowództwem zdolnych dowódców, takich jak Báthori V. István czy Újlaki V. Miklós, która podbiła teraz tereny Dolnej Austrii. Po zajęciu Wiednia i innych miast wojna zakończyła się zawieszeniem broni w 1488 r., chociaż Habsburgowie wstrząsnęli pokojem. W 1490 r. nieoczekiwana śmierć Macieja doprowadziła do odwrócenia jego zdobyczy, a syn Macieja Jan był zbyt młody, by odnieść sukces, a szlachta węgierska zbyt samolubna, by chronić monarchię.[3]

Następstwa

Herb osobisty króla Macieja, Thuróczi János, 1488

Gdy król Maciej zmarł na skutek udaru 6 kwietnia 1490 r., Fryderyk mógł odzyskać ziemie austriackie. Nie mógł jednak wyegzekwować sukcesji Habsburgów na tronie węgierskim i w 1491 roku jego syn król Maksymilian I podpisał pokój w Pozsony z Władysławem Jagiellończykiem, który został wybrany następcą Macieja na Węgrzech. Traktat przewidywał powrót zdobyczy Macieja i porozumienie, że Maksymilian zastąpi Władysława, jeśli nie będzie miał spadkobiercy. Tak się nie stało, ponieważ syn Władysława, Ludwik II, urodził się w 1506 r., ale Habsburgowie wywarli znaczną presję na Jagiellończyków na Pierwszy kongres wiedeński|pierwszym kongresie wiedeńskim w 1515 r., na którym zaaranżowali dwa królewskie śluby: córki Władysława Anny z wnukiem Maksymiliana Ferdynandem i wnuczką Maksymiliana Marią z Ludwikiem II. Podwójny ślub, który odbył się w katedrze św. Stefana, zdecydowanie przyspieszył porządek sukcesji Habsburgów.

Podczas swojego panowania na Węgrzech nowy polski król cofnął wiele ustaleń Macieja, pozbawiając państwo zreformowanego systemu podatkowego, stałej armii i scentralizowanej władzy monarchy. Szlachta węgierska zaakceptowała te działania, przyczyniając się do osłabienia kraju do 1526 r., kiedy to Węgry zostały pokonane przez Imperium Osmańskie w bitwie pod Mohaczem, w której zginął król Ludwik II. Habsburski arcyksiążę Austrii Ferdynand przez małżeństwo z Anną zażądał sukcesji Czech i Węgier, został przejęty przez królestwo czeskie przez swojego starszego brata cesarza Karola V, a także uzyskał zgodę węgierskich magnatów. Został koronowany na króla w Pozsony (Bratysława) 24 lutego 1527 r., kładąc podwaliny pod ponadnarodową monarchię habsburską.

Węgiersko–austriacka wojna (1477–1488)
{{{nazwa_oryginalna}}}
ilustracja
Maciej wkracza do Wiednia
Czas 1477–1488
Miejsce Dolna Austria, Święte Cesarstwo Rzymskie
Wynik decydujące zwycięstwo Węgier
Czarna Armia zdobywa Wiedeń
Strony konfliktu
Coa Hungary Country History Mathias Corvinus (1458-1490) big.svg Królestwo Węgier Generic Arms of the Holy Roman Emperor (after 1433).svg Święte Cesarstwo Rzymskie
Dowódcy
Maciej Korwin, król Fryderyk III, cesarz
Zaangażowane jednostki
Czarna Armia Armia Cesarska
Siły
znaczne znaczne
Straty
nieznaczne znaczne
Coa Hungary Country History Mathias Corvinus (1458-1490) big.svg Wojna węgiersko-austriacka (1477–1488) Generic Arms of the Holy Roman Emperor (after 1433).svg

Stein  ♦  Gozzoburg  ♦  Radkersburg  ♦  Maribor  ♦  Hainburg  ♦  Pitten  ♦  Leitzersdorf  ♦  Korneuburg  ♦  Bruck  ♦  Wiednia  ♦  Feldsberg  ♦  Laa an der Thaya  ♦  Retz  ♦  Eggenburg  ♦  Wiener Neustadt

Przypisy

  1. Tanner, Marcus. The Raven King: Matthias Corvinus, and the Fate of his Library. Yale University Press, 2008. str. 53-54.
  2. str. 63-65.
  3. str. 151.