[Wed Nov  3 10:46:10 1999, ArchiwumGW WIN]
[gazeta] Gazeta Dolnośląska nr 248, wydanie wrw (Wrocław) z dnia 1999/10/22, str. 3
[autor tekstu] bm, as, jak
[nadtytuł] WROCŁAW. Tajemnica Zakładów Mięsnych
[tytuł]

Rzeź Rzeźni

    W miejscu dawnej rzeźni przy ul. Legnickiej we Wrocławiu powstanie zapewne wielkie centrum handlowo-usługowe - do zagospodarowania jest około 40 ha. Jednak pojawiają się sprzeczne informacje, kto będzie inwestorem.
    - Wyburzenia potrwają jeszcze kilka miesięcy - mówi Zdzisław Wiśniewski, prezes firmy Akme, która ma czuwać nad całością prac. Teraz rozbiórką zajmuje się kilku podwykonawców. Akme prowadziła w latach 90. wykopaliska archeologiczne pod niemal wszystkimi większymi inwestycjami we Wrocławiu (zaczęła od pl. Dominikańskiego) oraz m.in. wyburzenia budynków po cukrowni Klecina.
    - Część pomieszczeń jest jeszcze wynajmowana: obowiązuje 3-miesięczny termin wypowiedzenia umowy, a w niektórych halach stoją maszyny. Dlatego wyburzane są tylko opuszczone hale - informuje Zdzisław Wiśniewski.

Hipermarket?

    O teren starają się podobno trzy wielkie sieci handlowe, które wznoszą w Polsce hipermarkety: Metro AG (hipermarkety Real, budowlane Praktiker i dla biznesu Makro Cash & Carry), Carrefour i Hit.
    Dwa ostatnie są już obecne we Wrocławiu, a Hit nawet tuż obok - przy ul. Długiej. Z kolei Metro AG wygrało zorganizowany przez miasto przetarg na 33 ha przy ul. Klecińskiej i Muchoborskiej, ale dotąd nie sfinalizowało transakcji.
    Według innych źródeł inwestycję sfinansuje m.in. VIII Narodowy Fundusz Inwestycyjny Octava, a powierzchnie handlowe i usługowe będą wynajmowane. Wówczas oprócz części handlowej powstałyby tutaj kina i kręgielnie. Do Octavy należy spółka Polmięs - właściciel terenu.

Giełda nie wie nic

    Octava, podobnie jak i inne NFI, jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma więc obowiązek informować inwestorów giełdowych o przedsięwzięciach mających wpływ na wartość akcji. Komunikaty przesyłane są do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz poprzez agencje prasowe przekazywane opinii publicznej.
Tymczasem Komisja Papierów Wartościowych i Giełd otrzymała tylko komunikat o podpisaniu 15 września umowy joint venture pomiędzy Octava NFI SA, St. Paul’s Environmental Regeneration Ltd. i Zakładami Mięsnymi Polmięs SA. St. Paul’s Environmental Regeneration Ltd. zobowiązał się do zakupu 7,5 proc. akcji Polmięsu i otrzymał w zarządzanie tzw. projekt nieruchomościowy.
    Wynika z tego, że nie został podany do publicznej wiadomości komunikat o wstrzymaniu produkcji w zakładach przy ul. Legnickiej ani o rozpoczęciu inwestycji - a za początek można uznać wyburzanie budynków (jest to przecież przygotowanie terenu pod inwestycję).
Zresztą nawet określenie projekt nieruchomościowy nic inwestorom giełdowym nie powie. Przecież może być to zarówno budowa domu jednorodzinnego, jak i wielkiego centrum handlowego. A na przykład francuski Apsys na wybudowanie otwartego w środę Centrum Korona wydał 65 mln dolarów.

Cicho sza

    Za ukrywanie ważnych dla inwestorów informacji spółce giełdowej grożą kary finansowe. Czy w przypadku NFI Octava doszło do naruszenia przepisów - na naszą prośbę sprawdzi to Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.
    Przedstawiciele spółki zarządzającej funduszem KP Konsorcjum nie chcą się wypowiadać na temat wrocławskiej inwestycji. - Nie mamy obowiązku informować prasy o czymkolwiek - powiedziano nam w sekretariacie.
    Również prezes Polmięsu Andrzej Domagała nie chce rozmawiać: - Przy Legnickiej powstanie coś wspaniałego, na miarę XXI wieku. Więcej powiem 15 października, pod warunkiem że wcześniej nie napiszecie o zakładach ani słowa - zastrzegł.
    Terenem przy Legnickiej zajmowała się również latem angielska firma WS Atkins - South West, która zamówiła pierwsze opracowanie historyczne kompleksu dawnej rzeźni miejskiej. Nie wiadomo, na czyje zlecenie działała. Jej przedstawiciel James Benning powiedział, że informacji o inwestycji może udzielać tylko strona polska, czyli Polmięs albo Octava.

bm, as, jak

[Wed Nov  3 10:46:10 1999, ArchiwumGW]

Strona główna