Od Wydawcy |
Od Wydawcy
Rysunki zostały wykonane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w latach 1982-1996 podczas obowiązkowych po I roku wakacyjnych plenerów rysunkowych, bądź też na plenerach Koła Naukowego Rysowników Architektury, bądź też jako obowiązkowe tzw. zadania domowe. (…)
W zajęciach uczestniczyli pracownicy naukowi arch.arch. Jolanta Karek i Jacek Walczak oraz opiekun Koła Naukowego Rysowników Architektury Politechniki Wrocławskiej architekt Ryszard Natusiewicz.
Marek Natusiewicz
|
Spis ilustracji |
Spis ilustracji
1. Plakat o wystawie prac studenckich w Towarzystwie Miłośników Wrocławia w kamieniczce „Małgosia”
2. Zdjęcie z wystawy w parterze kamieniczki Małgosia
3. Znak Koła Naukowego Rysowników Architektury – zarejestrowanego przy TMW
4-6. Ratusz, widok od wschodu I-III
7,8. Szczegóły wschodniej fasady ratusza: portal i wykusz
9-11. Ratusz, narożnik z wykuszem I-III
12,13. Ratusz, fasada południowa z wykuszem I, II
14-16. Ratusz, fasada zachodnia i portal wejściowy I-III
17-20. Ratusz, wnętrze I piętra, szczegóły architektoniczne I-IV
21. Fragment zabudowy Rynku z wieżą ratuszową
22. Rynek, zachodnia pierzeja – Strona Siedmiu Elektorów
23-27. Narożnik Rynku, kamieniczki Jaś i Małgosia I-V
28,29. Kamieniczka Małgosia – siedziba Towarzystwa Miłośników Wrocławia (TMW)
30-33. Rynek, zachodnia pierzeja, fragment I-IV
34,35. Pierzeja zachodnia, Rynek 6 „Dom Pod Złotym Słońcem”, fragmenty fasady I, II
36. Pierzeja zachodnia, fragment
37. Widok z Rynku na Plac Solny
38-41. Pierzeja południowa – Strona Złotego Pucharu, fragmenty I-IV
42,43. Pierzeja wschodnia – Strona Zielonej Róży z wlotem ul. Kurzy Targ i fragment domu handlowego
44,45. Studium rysunkowe do projektu odbudowy (1957) i odbudowany fragment Rynku
46-48. Pierzeja północna – Strona Targu Łakoci, fragmenty I-III
49-51. Rynek, studium architektury szczytów kamienic I-III
52,53. Pierzeja zachodnia, portale kamienic Nr3 i Nr8
54,55. Wewnętrzny blok Rynku, ul. Przejście Garncarskie 8, dom z wykuszem
56-60. Studia rysunkowe do projektu konkursowego i wyróżniony I nagrodą w konkursie SARP projekt Domu Związków Twórczych, dzieło arch.arch: Wł.Czerechowski, R.Jędrak, R.Natusiewicz (zrealizowany w l. 1954-1960)
|
Test uzupełniający |
Rynek Wrocławski – jeden z największych i najpiękniejszych w Europie, o powierzchni ok.3,5ha (207xl72m) założony został wraz z lewobrzeżnym Wrocławiem w 1242 r. rychło po ustąpieniu Tatarów. Pierwotnie zabudowany był niewysokimi drewnianymi (?) domami mieszczańskimi, których skalę okazują do dziś zachowane w sąsiedztwie monumentalnego kościoła pw. św.Elżbiety – dwie małe kamieniczki z łącznikiem zw. Jaś i Małgosia.
Wraz z rozwojem miasta bogacili się wrocławscy mieszczanie – zamożniejsi z nich mieszkający w Rynku, rozbudowywali swoje domostwa wznosząc je ku górze.
Równocześnie zanikał skromny charakter gotyckich domów. W okresie renesansu, a zwłaszcza baroku, wzbogaciły się one o barwne polichromie, wyszukaną kamieniarkę okien, bram wejściowych i portali zwieńczonych bądź to herbami, bądź balustradami.
Obecnie bogactwo różnorodnych form architektonicznych spotykamy głównie w czterech pierzejach Rynku; jego centralny blok – tret zwłaszcza z wewnętrznymi uliczkami prezentuje się skromniej. Dominantą plastyczną placu pozostał nadal wspaniały gotycki ratusz.
Odbudowa Wrocławia rozpoczęła się w 1945 r. od zabezpieczenia licznych zabytkowych budynków jeszcze przed ich właściwą renowacją np. .ratusza, licznych kościołów i inn. W latach następnych przystąpiono do sporządzania projektów odbudowy, niekiedy poprzedzonych konkursami architektonicznymi. Jednym z pierwszych na terenie Wrocławia był konkurs SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) na zagospodarowanie kilku kamienic (Rynek – Ratusz Nr 23-27) na program Domu Związków Twórczych (1954). Niniejszą tekę zamykają prace z tego konkursu wyróżnione I nagrodą (autorzy pracy architekci: Wł. Czerechowski, R. Jędrak, R. Natusiewicz) przeznaczoną do wykonania a zrealizowaną w latach 1954-1960.
Marek Natusiewicz
|